Organizacja wesela to dla Młodej Pary spory wydatek. Pośrednio dlatego też jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, ile włożyć do koperty. Jakimi zasadami kierować się, aby nie popełnić gafy i o czym należy pamiętać? Przeczytajcie!

 

Przede wszystkim warto pamiętać, że wesele to nie biznes, który ma się zwrócić. Jest to jeden z najważniejszych dni w życiu, który Para Młoda chce świętować w gronie najbliższych sobie osób. Narzeczeni zgodnie deklarują, że byłoby im przykro, gdyby ktoś z zaproszonych gości nie pojawił się na ich weselu ze względów finansowych. Prawda jest taka, że jeśli otrzymaliśmy zaproszenie to znaczy, że jesteśmy mile widziani przez Parę Młodą i chciałaby ona, abyśmy wspólnie świętowali ich szczęście. Tak naprawdę większość par ma świadomość, że koszty organizacji wesela raczej nie zwrócą się z kopert. Dlatego zamiast kalkulować warto po prostu wspierać swoich najbliższych i cieszyć się z ich obecności.

Jeżeli już chcemy obdarować Młodych kopertą trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze tzw. talerzyk, czyli koszt ponoszony za jednego gościa w danym lokalu. Jest to przeważnie około 200 zł. Dostając zaproszenie z osobą towarzyszącą należy pomnożyć te oszacowaną kwotę razy dwa i zaokrąglony wynik włożyć do koperty. To opcja „minimum”, jednak trzeba pamiętać także o innych kwestiach.

Stopień pokrewieństwa znacznie wpływa na wielkość kwoty, jaką dajemy w prezencie Państwu Młodym.  Im bliższą rodziną jesteśmy, tym więcej pieniędzy powinni dostać Młodzi. Od tej reguły wyjątkiem są rodzice, którzy współfinansują organizację przyjęcia. W takiej sytuacji nikt nie wymaga już od nich okazałej koperty. Różne poradniki podają zróżnicowane kwoty, natomiast zazwyczaj są to kwoty oscylujące wokół:

– od przyjaciół i znajomych ok. 300-400 zł wzwyż od pary
– od rodziny średnio od ok. 400-500 zł wzwyż od pary
– od chrzestnych od ok. 1000 zł wzwyż od pary
– od rodzeństwa i dziadków między 400 a 1000zł

Kolejnym czynnikiem są nasze możliwości finansowe. Jeżeli zapraszają nas znajomi, których darzymy wyjątkową sympatią i stać nas na włożenie dużej sumy do koperty to powinniśmy się kierować jedynie własnym rozsądkiem. To też działa w drugą stronę: nikt nie wyrzuci nas z wsela, bo daliśmy w prezencie za małą kwotę. Jedynym karygodnym nietaktem jest wypychanie kopert pociętymi gazetami, co zdarza się także w czasach współczesnych oraz wręczanie pustych kopert. Jeżeli mamy ograniczone możliwości finansowe możemy zdecydować się na drobny upominek, niewielką kwotę w kopercie lub innego rodzaju wsparcie dla Państwa Młodych. Może prowadzimy cukiernię? Warto wtedy zaproponować wykonanie wybranego tortu na własny koszt lub w przypadku firmy drukarskiej zasponsorowanie wydruku zaproszeń. Każdy miły gest będzie dobrze o nas świadczył i zyska przychylność Państwa Młodych.

W dobie pędu za karierą, stresu i braku czasu jedyne, co ma realne znaczenie na przyjęciu weselnym to obecność najbliższych nam osób i wspólne celebrowanie święta miłości. A prezenty, nawet te drobne i symboliczne, ale wręczone od serca z pewnością zostaną docenione przez Młodych. Wszakże nie koperty wspomina się po latach, ale ludzi, którzy potrafili wywołać uśmiech na twarzy.