Od dawien dawna ślub kojarzy się z wręczaniem kwiatów pod kościołem młodej parze lub na sali weselnej, podczas składania życzeń ślubnych. Jednak od kilku lat, co raz częściej Młoda Para wychodzi z prośbą, aby nie przynosić kwiatów, które wylądują w wazonach, zostaną rozdane rodzinie i wcale nie będą cieszyć długo nowożeńców.

Taką informację warto umieścić w zaproszeniu ślubnym, aby uprzedzić o tym fakcie swoich gości weselnych.

Co wybrać zamiast kwiatów na ślub?

1. Kupony Totolotka
Kupując totolotka raz na pół roku, trudno trafić w szczęśliwe numerki.. ale dostając 100 kuponów chociażby po jednym zakładzie… szansa na wygraną wzrośnie dużo bardziej, prawda? Może akurat szczęście uśmiechnie się do Pary Młodej?

2. Zdrapki
Podobnie jak totolotek, jedna zdrapka daje marną szansę na wygraną, ale sumując kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt… brzmi całkiem fajnie. Szczęścia dla Młodej Pary!

3. Wino
Piwnica pełna wina? Komu się nie marzy takie miejsce w domu. Jest to najczęściej wybierany zamiennik kwiatów przez Młodą Parę. Czerwone, białe, wytrawne, słodkie – nie ma najmniejszego znaczenia.

Wino może spokojnie długo leżakować, a my możemy cieszyć się tym trunkiem przez długie miesiące bądź lata celebrując np. rocznice ślubu. Fajnie, jeśli goście weselni podpiszą się na etykiecie.

4. Słodycze
Jeśli Para Młoda to tzw. ‘słodka dziurka’ i za kawałek czekolady oddałaby wszystko to paczuszka cukierków lub bombonierka oryginalnie zapakowana będzie słodką niespodzianką.

5. Ubranka dziecięce
Jeśli Para Młoda spodziewa się dziecka lub planuje je w najbliższej przyszłości to będzie to idealny pomysł! Śpioszki, kaftaniki, spodenki, bluzeczki.. tego nigdy za wiele, tylko trzeba mieć gdzie to przechować.

6. Książki
Domowa biblioteka stworzona przez gości weselnych – brzmi kusząco! W każdej książce zapewne pojawi się wzruszający wpis, który będzie przypominał Wam ten ważny dzień. Można zasugerować gościom tematykę np. książki kulinarne, podróżnicze, kryminalne – w zależności od upodobań Pary Młodej.

7. Płyty CD
Muzykę słuchamy teraz zazwyczaj online, ale regał z płytami CD w salonie wygląda dumnie. Samemu często szkoda wydać pieniądze na płytę, skoro tą samą muzykę można posłuchać w internecie. Taką biblioteczkę muzyczną Para Młoda wykorzysta również podczas jazdy samochodem.

8. Zbiórka na cele charytatywne
Dla domów dziecka, hospicjum, ubogich rodzin czy schroniska dla zwierząt. Bardzo ważne, aby zapytać w danym punkcie czego podopieczni najbardziej potrzebują – jedzenie, środki higieniczne, przybory szkolne, ubrania, zabawki dla dzieci, słodycze czy karma dla zwierząt.

 

Warto przy wyborze alternatywy dla kwiatów pomyśleć o tym, aby Waszym gościom weselnym wygodnie było przynieść upominki na salę weselną – z winem, słodyczami nie ma najmniejszego problemu, jednakże duży worek karmy dla psa to już jest co dźwigać!

Z Waszej strony zastanówcie się, czy będziecie mieli gdzie przechować np. 100 książek lub kilkadziesiąt płyt CD. Zastanówcie się na spokojnie, co będzie dla Was najlepszym upominkiem, a następnie poinformujcie o tym gości weselnych umieszczając taką wiadomość w zaproszeniu ślubnym.