Doświadczenie fotografa

Bardzo istotne przy wyborze fotografa jest jego doświadczenie. Od tego zależy, czy wykonywane przez niego zdjęcia będą w pełni oddawały ślubną atmosferę. Szczególnie trudne do wykonania są zdjęcia w kościele. Chodzi tutaj nie tylko o sprawność w ich wykonywaniu, dzięki czemu utrwali się najważniejsze momenty ceremonii, ale także znajomość zwyczajów i zachowań obowiązujących w kościele. Tylko fotograf, który ma za sobą co najmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt takich sesji, jest w stanie sprawić, że para młoda i jej goście będą w pełni usatysfakcjonowani zdjęciami ze ślubu.

Strona internetowa, portfolio, galeria zdjęć

Dawno minęły już czasy kiedy fotografa ślubnego wybierało się wyłącznie po znajomości. Obecnie istnieje możliwość sprawdzenia umiejętności i doświadczenia fotografa online. Szerokim łukiem należy omijać fotografów, którzy nie posiadają strony internetowej bądź profilu na portali społecznościowym, z portfolio i galerią zdjęć. Brak takiej strony lub profilu może świadczyć o niskim zaangażowaniu w wykonywanie swojej pracy. W ten sposób nie sprawdzimy także jakie doświadczenie ma fotograf, w jaki sposób i gdzie wykonywał on dotychczas swoje zdjęcia i z jakich technik w tym zakresie korzystał. Gdy trafimy już na stronę lub profil fotografa, należy zwrócić uwagę na to, czy znajdujące się na nich zdjęcia, w kwestii techniki ich wykonania, odpowiadają naszym potrzebom, ale także na to, czy na można tam także znaleźć pełne dane adresowe fotografa, telefon kontaktowy / mail oraz cennik świadczonych usług.

Styl wykonywania zdjęć

Przed wyborem fotografa bardzo istotne jest sprawdzenie za pomocą jakiego sprzętu wykonuje on zdjęcia, czy są one odpowiednio ostre i dobrze naświetlone, czy mają odpowiednią rozdzielczość i jakie techniki przy ich wykonywaniu są wykorzystywane. Dobry fotograf ślubny udzieli szczegółowych informacji w tej kwestii, a po ślubie umożliwi wybór zdjęć, które będą nam najbardziej odpowiadały przekazując je nie tylko jako zdjęcia gotowe w kopercie lub w albumie, ale także w formie elektronicznej, co pozwoli na ich wygenerowanie dla siebie lub dla bliskich w każdej chwili. Warto jest poruszyć te kwestie zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego fotografa.

Opinie i rekomendacje

Bardzo ważne przy wyborze fotografa są opinie i rekomendacje osób, które korzystały z jego usług podczas ślubu. Najlepiej jeśli z usług takiego fotografa korzystał już ktoś z rodziny lub znajomych. Można wtedy uzyskać bezpośrednie informacje nie tylko na temat zdjęć wykonywanych przez fotografa, ale także jego charakteru, stylu pracy i cennika. Oprócz tego warto jest dokładnie zbadać zawartość strony internetowej lub profilu na portalu społecznościowym. W pierwszym przypadku rekomendacje można znaleźć w księdze gości, a w drugim mogą być one wyrażone przez oceny i komentarze. Często można w ten sposób trafić na profil osoby, która korzystała z jego usług. Duża liczba pozytywnych komentarzy i rekomendacji świadczy o wysokim profesjonalizmie fotografa.

Oferta i cena

Dobry fotograf ślubny powinien udzielić szczegółowych informacji na temat swojej oferty i cen zdjęć. Na rynku działa duża liczba fotografów. Jednak ceny doświadczonych i profesjonalnych fotografów ślubnych wahają się od 2500 – 6000 złotych z sesją plenerową innego dnia oraz fotoalbumami. Przed wyborem warto jest zrobić dokładne rozeznanie co do końcowych cen oraz tego co w ich ramach uzyskamy (czyli czy będą to wyłącznie zdjęcia z samego ślubu w kościele / Urzędzie Stanu Cywilnego, czy też dodatkowo zdjęcia z przygotowań do ślubu, zdjęcia w plenerze i zdjęcia z wesela, fotoalbumy czy fotoksiążki). Niezwykle istotne jest także to, czy fotograf do standardowej ceny dolicza dodatkowe opłaty za dojazd, nocleg oraz przygotowanie specjalnego albumu. Dostosowanie oferty fotografa do potrzeb oraz możliwości finansowych młodej pary jest istotne, ponieważ pozwala uniknąć sytuacji, w której trzeba będzie dodatkowo dopłacać do ślubu.

Kontakt i spotkanie z fotografem

Profesjonalny fotograf ślubny powinien pozwolić na spotkanie się z nim przed ślubem. Poznanie fotografa osobiście pozwoli nie tylko na dokładne sprawdzenie jego umiejętności i portfolio, ale także osobowości. To niezwykle istotne by młoda para i goście czuli się w towarzystwie fotografa komfortowo. Bardzo istotny jest oprócz tego stały kontakt (telefoniczny, mailowy) z fotografem. Jeśli jest on w stanie wygospodarować czas na udzielenie dokładnych informacji na nasze pytania, oznacza to, że będzie on podchodził do swojej pracy rzetelnie.

Umowa z fotografem

Jeszcze przed uroczystościami, warto jest zatroszczyć się o to, by z fotografem została podpisana umowa. Dobry fotograf ślubny nie będzie miał z tym problemu. Jeśli fotograf nie chce podpisać umowy, warto jest się zastanowić czy jest on godzien zaufania. Może się bowiem okazać, że nie pojawi się on w dniu ślubu, spóźni się, nie wykona zdjęć we wszystkich lokalizacjach, które z nim uzgadnialiśmy lub też będzie życzył sobie wyższej ceny swoje za usługi. Należy pamiętać o tym, że umowa z fotografem stanowi swoistego rodzaju zabezpieczenie i przypomnienie co leży w zakresie świadczonych przez niego usług.