Czy zastanawialiście się nad zorganizowaniem wesela w piątek ? A może usługodowcy proponowali wam takie rozwiązanie lub ktoś ze znajomych ? W ostatnich latach stało się to rozwiązanie dość popularne i każdy planujący wesele powienien je przynajmniej rozważyć. Początek organizacji piątkowych wesel wymusiła niejako sytuacja rynkowa. Z uwagi na dużą ilość ślubów oblegane sale weselne oraz podwykonawcy zaczęli proponować swoim klientom takie rozwiązanie. Pomysł zrodził się stosunkowo niedawno, jednak zyskał szybko dużą popularność. Pewnie zarówno z uwagi na ciekawe rabaty cenowe, jak i inne zalety np. dodatkowy dzień na zabawę lub odpoczynek. Ale o tym za chwilę.

Zalety:

  • Duża dostępność terminów – dla spóźnialskich poszukanie odpowiedniej sali w sobotnim terminie może stanowić problem. Na pewno w piątek będzie łatwiej
  • Łatwiej zdobyć dobrego usługodawcę: orkiestrę, DJ’a, fotografa itd. Usługodawcy z dobrą marką niekiedy terminarze sobotnich wesel mają wypełnione rok wcześniej
  • Oszczędność pieniędzy – sale oraz usługodawcy proponują ciekawe rabaty za wybór piątkowego terminu – niekiedy nawet do 20%.
  • Dodatkowy dzień odpoczynku dla gości np. po sobotnich poprawinach. Może to również być dodatkowy dzień zabawy, np. na spotkanie z najbliższymi i rozmowę przy stoje lub grilla.

Wady:

  • Dość oczywistą wadą jest konieczność zwolnienia się z pracy dla większości gości.Osoby z daleka muszą dojechać odpowiednio wcześniej na miejsce więc prawdopodobnie będą musiały poprosić o całodniowy urlop. Można spróbować rozpocząć uroczystość w późniejszych godzinach co pozwoli niektórym osobom na dotarcie bez konieczności proszenia o wolny dzień.
  • Dla mocno wierzących gości piątkowe wesele może stanowić pewien problem. Zgodnie z wiarą katolicką piątek jest dniem w którym nie powinno się urządzać hucznych zabaw.
  • Osoby biorące ślub kościelny powinny zapytać księdza o odpowiednią dyspensę.

Jeśli jesteście tradycjonalistami i z góry wiecie że wasze wesele powinno odbyć się w sobotę, raczej proponujemy pozostać przy swoim pomyśle i odpowiednio wcześniej zarezerwować salę. Z drugiej strony jeśli zastanawiacie się nad piątkiem, warto dobrze rozważyć za i przeciw.